Osteopatia
Terapia osteopatyczna w leczeniu dolegliwości bólowych głowy obejmuje poprawę pracy autonomicznego układu nerwowego, poprawę krążenia tętniczego i żylnego w obszarze tętnicy i żył szyjnych, podpotylicznych i mózgowych, a także usprawnienie drenażu i krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. Ponadto koncentruje się na zmniejszeniu napięć w tkankach miękkich rejonu podpotylicznego i optymalizacji pracy kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz kości krzyżowej. Dodatkowo zakłada terapię cranio-sacralną i pracę nad poprawą wzorca oddechowego.
Pomagamy w takich problemach jak:
Rehabilitacja
Ból głowy bardzo często identyfikowany jest w dysfunkcjach odcinka szyjnego kręgosłupa, których objawem może być m.in. ból karku. Zdarza się, że jest także następstwem zaburzeń funkcji nerwów czaszkowych, zmian zwyrodnieniowych, naczyniowych, przeciążeń czy urazów. Wzmożone napięcie mięśni podpotylicznych, obręczy barkowej, żuchwy czy szczękościsk skutkują upośledzeniem ukrwienia, a także podrażnieniem znajdujących się w sąsiedztwie struktur nerwowych. Uwięźnięcie znajdującego się w tym rejonie nerwu trójdzielnego lub podpotylicznego większego objawia się bólem rejonów głowy, którym mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak na przykład szumy uszne. Celem rehabilitacji jest przywrócenie odpowiedniego napięcia struktur mięśniowo-powięziowych, korekcja postawy oraz mobilizacja struktur stawowych. Odtworzenie właściwej ruchomości i prawidłowego napięcia skutkuje zwiększeniem elastyczności, poprawą odżywienia, jak również unerwienia objętych schorzeniem obszarów.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Zastosowanie osteopatii w walce z bólami migrenowymi jest bardzo skuteczne, ponieważ oddziałuje ona na wiele czynników jednocześnie. Bóle migrenowe są powiązane z innymi zaburzeniami i dolegliwościami, o czym najczęściej pacjenci nie wiedzą. Zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego, czucia, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, ograniczenie pola widzenia lub ruchomości w odcinku szyjnym to bardzo częste przypadłości towarzyszące migrenom. Ponadto, bóle głowy mogą występować jednocześnie z odczuciem zmęczenia, wzmożonym stresem, drżeniem rąk, problemami z koncentracją. Praca z pacjentem polega na balansowaniu napięcia w okolicy górnego otworu klatki piersiowej, okolicy podpotylicznej i spojenia klinowo-podstawnego. Podobnie ważne jest równoważenie funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.
Pomagamy w takich problemach jak:
Rehabilitacja
Odpowiednia rehabilitacja pozwala na zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicach głowy i szyi, co w konsekwencji poprawia ruchomość w odcinku szyjnym, a przede wszystkim także poprawia krążenie, bardzo często mające wpływ na bóle migrenowe.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Zakłócenie jakiejkolwiek części układu równowagi prowadzi do zawrotów głowy, które obniżają jakość życia. Zawroty głowy mogą być spowodowane wieloma czynnikami np.: niedokrwistością, niskim poziomem cukru we krwi, objawami neurologicznymi lub zwiększonym napięciem w okolicach szyi i potylicy. Zawroty głowy mogą występować również jako objaw towarzyszący innym dolegliwościom: migrenie, niedowładowi nerwów czaszkowych u młodych osób; u seniorów natomiast zmianom zwyrodnieniowym, wadom postawy czy niedowładowi kończyn. Delikatna i bezinwazyjna terapia osteopatyczna ma na celu zmniejszenie powstałych napięć mięśniowych w okolicy szyi i potylicy, poprawę krążenia tętniczego w obrębie głowy i szyi.
Pomagamy w takich problemach jak:
Rehabilitacja
Zawroty głowy to bardzo uciążliwy problem, związany z układem równowagi. Za jego prawidłowe funkcjonowanie odpowiadają narząd wzroku, układ przedsionkowy i zmysł czucia głębokiego. Koordynacja wysyłanych przez nie impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym gwarantuje prawidłową pracę układu ruchu, zarówno w warunkach statycznych, jak i dynamicznych. Zaburzenia czynnościowe kręgosłupa szyjnego (sztywność szyi, ból mięśni, zablokowanie stawów) mogą w znacznym stopniu zaburzać odbiór impulsów i prawidłową pracę układu. Dzieje się to także w przypadku wad postawy. Terapia pacjentów z zawrotami głowy ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania objętych zaburzeniem elementów układu mięśniowo-szkieletowego. Obejmuje również rehabilitację mającą na celu przywrócenie poczucia równowagi.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Pomagamy w takich problemach jak:
Rehabilitacja
Szumy uszne to nieprzyjemne wrażenie dźwiękowe, które towarzyszy nam mimo braku bodźca akustycznego. Słyszalne syczenie, gwizdanie, szmery, w większym bądź mniejszym stopniu, obniżają jakość życia, wpływając na zdrowie i samopoczucie pacjentów. Szumy uszne mogę być spowodowane różnymi czynnikami, m.in.: ograniczeniem ruchomości w odcinku szyjnym lub kręgosłupie, uszkodzeniem stawu żuchwowego czy napięciem mięśniowym. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie właściwego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Odpowiednio nakierowana terapia tkanek miękkich służy zmniejszeniu patologicznego napięcia, a tym samym pozbyciu się uciążliwych dolegliwości.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Zapalenie zatok, które bywa często przewlekłe może wpływać na obniżenie jakości życia pacjenta. Odczuwany dyskomfort i złe samopoczucie to wynik objawów i dolegliwości związanych z infekcją zatok. Ból głowy, twarzy, nieżyt nosa, uczucie opuchnięcia, infekcja górnych dróg oddechowych to tylko niektóre towarzyszące im objawy. Celem terapii osteopatycznej jest zmniejszenie stanu zapalnego zatok oraz napięcia w autonomicznym układzie nerwowym, a w końcowym efekcie przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Osteopata wykorzystując delikatne techniki osteopatyczne: manipulację, technikę czaszkowo-krzyżową, drenaż limfatyczny pracuje m.in. na głowie, szyi, klatce piersiowej dążąc do złagodzenia bólu, wyrównania ciśnienia, odblokowania kanalików nosowych, poprawy krążenia tętniczego i żylnego.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Pomagamy w takich problemach jak:
Rehabilitacja
Ból karku często związany jest z siedzącym trybem życia i rzutuje na ból całego kręgosłupa. Jego przyczyną mogą być także zmiany zwyrodnieniowe, sztywność szyi, ograniczenia ruchomości. Działania rehabilitacyjne przynoszą znaczną ulgę i poprawę, ponieważ zmniejszają napięcie mięśniowe w obrębie szyi i karku, poprawiają zakres ruchu, wzmacniają mięśnie głębokie w okolicy szyjnego odcinka kręgosłupa. Wszystko to ma wpływ na poprawę samopoczucia, zmniejszenie bólów głowy oraz poprawę jakości snu. Fizjoterapeuta w czasie indywidualnych ćwiczeń uczy dobrych nawyków oraz pokazuje jak prawidłowo siedzieć i samodzielnie pracować w domu.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Osteopatia pomaga radzić sobie z ograniczeniami ruchomości i eliminować bóle w obrębie stawów dzięki diagnozie, a następnie odpowiednim procesom terapeutycznym. Odbywa się to przede wszystkim poprzez wykorzystanie w terapii technik mobilizacji stawów oraz technik relaksacji mięśniowo-powięziowych. Pozwalają one rozluźnić i oswobodzić te partie, które zdiagnozowano jako źródło i przyczynę bólu, jednocześnie prowadząc do eliminacji dyskomfortu i do poprawy jakości funkcjonowania całego ciała.
Bóle kręgosłupa
Bóle stawów
Bóle kostno-mięśniowe
Bóle przeciążeniowe
Rehabilitacja
Rehabilitacja dolegliwości bólowych stawów obejmuje diagnostykę w celu określenia przyczyny, specjalistyczne manualne opracowanie uszkodzonych struktur, a następnie odpowiednio dobrany trening usprawniający i wzmacniający miejsca dotknięte problemem.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Zaburzenia funkcjonowania nerwów czaszkowych, w tym zaburzenia zmysłów – węchu, smaku, wzroku, słuchu, czucia, zaburzenia równowagi, porażenie nerwów czaszkowych, chrypkę, stres, bruksizm, zaburzenia czucia na twarzy – osteopatia stara się pokonać z wykorzystywaniem przede wszystkim techniki mobilizacji nerwów czaszkowych. Może być ona wspierana terapią czaszkowo-krzyżową, ROA (technika zasady tętnicy), terapią powięziową oraz wykorzystaniem technik funkcjonalnych.
Pomagamy w takich problemach jak:
Rehabilitacja
Skóra twarzy oraz błona śluzowa jamy nosowo – gardłowej unerwiona jest trzema gałęziami nerwu trójdzielnego (czaszkowego): nerwem ocznym, nerwem szczękowym, nerwem żuchwowym. Nerw twarzowy unerwia natomiast mięśnie wyrazowe twarzy. Porażenie nerwu twarzowego prowadzi do niedowładu lub całkowitego porażenia mięśni, przy którym często pojawia się uczucie drętwienia i ciężkości połowy twarzy oraz zaburzenie czucia. Dolegliwości te można zwalczyć w procesie rehabilitacji, dzięki rozluźnieniu i poprawie krążenia w okolicy przebiegu nerwów czaszkowych. Rehabilitacja umożliwia poprawę motoryki nerwów czaszkowych, a co za tym idzie przyśpieszenie regeneracji nerwu. Jedną z technik jest także stymulacja nerwowo-mięśniowa z wykorzystaniem metody PNF. Ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy odbywają się z terapeutą, ale równocześnie edukuje on pacjenta, jakie ćwiczenia może on wykonywać samodzielnie w celu wzmocnienia procesu terapii.
Pomagamy w takich problemach jak: