Osteopatia
Narządy trzewne są powiązane z emocjami, których doświadczamy każdego dnia. Negatywne odczucia: niepokój, strach, obawa, złość, stres to tylko niektóre z emocji, które mogą wpływać na narządy powodując ból brzucha, niestrawność czy zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Długotrwałe oraz intensywne przeżycia mogą doprowadzić do przeciążenia trzewi, utraty homeostazy w organizmie a w konsekwencji zmian patologicznych. Dysfunkcja jednego z organów wewnętrznych z czasem może odbić się na kolejnych narządach, układach lub postawie ciała. Terapia osteopatyczna ma za zadanie poprawę funkcjonowania organu czyli odbudowę jego fizjologicznej pracy. Leczenie osteopatyczne zaburzeń trawienia skupia się na obniżeniu pobudliwości układu współczulnego, poprawie ukrwienia tętniczego oraz drenażu żylnym.
Pomagamy w takich problemach jak:
USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej w przypadku zaburzeń trawienia jest podstawowym badaniem, które pozwala dokładnie ocenić wszystkie narządy miąższowe jamy brzusznej. Nie tylko te pozornie bezpośrednio powodujące dolegliwości – jelita i żołądek, ale także inne, które mogą stanowić źródło problemu, czyli trzustka, wątroba, nerki, śledziona. Docelowo, dzięki badaniu, można doprecyzować źródło i przyczynę problemu.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Terapia osteopatyczna w przypadku refluksu sięga dużo dalej niż obręb samego układu pokarmowego. Bazuje na stymulacji działań układu odpornościowego, która polega na stworzeniu warunków równowagi funkcjonowania całego ciała. Terapia osteopatyczna w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny normalizuje napięcia na poziomie autonomicznego układu nerwowego w jego części współczulnej i przywspółczulnej. Praca wykonywana jest w tych partiach ciała, w których znajdują się zwoje nerwowe, a zatem w okolicy czaszki, odcinka piersiowego i krzyżowego kręgosłupa. Zbalansowanie funkcjonowania całego układu autonomicznego pozwala poprawić krążenie krwi i limfy w ciele. To natomiast ma kluczowy wpływ na poprawę funkcjonowania całego układu pokarmowego, w tym także bardzo dokuczliwego i ciężkiego do pokonania refluksu.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Zespół jelita drażliwego jest dolegliwością, której towarzyszą objawy, wśród których często występującymi są bóle brzucha, zaparcia, nudności, zgaga, biegunki. Wiąże się to z zaburzeniami układu nerwowego i często ma podłoże stresowe. Dlatego osteopatia stawia na równoważenie napięcia w okolicy czaszkowej, szyjnej i piersiowej (z uwzględnieniem uwolnienia nerwów błędnych). Osteopata podejmuje wraz z pacjentem pracę normalizującą funkcjonowanie przepony, jelita cienkiego i grubego oraz równoważącą czynności autonomicznego układu nerwowego.
Pomagamy w takich problemach jak:
USG jamy brzusznej
Zespół jelita drażliwego, którego objawy mogą być podobne do innych zaburzeń układu pokarmowego, jest możliwy do zdiagnozowania dzięki badaniu USG. Jego przeprowadzenie umożliwia dokładną ocenę ogólnego stanu jelit i żołądka. Jednak z uwagi na cienką ściankę tych narządów, wypełnienie powietrzem i skomplikowany układ wewnętrzny jamy brzusznej, ocena ta może okazać się fragmentaryczna i może wymagać jej powtórzenia. Należy jednak pamiętać, że badanie ultrasonograficzne jest pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu precyzyjnej diagnostyki.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Ból okolic jamy brzusznej może być efektem dużego stresu. Skutkiem jest zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego kontrolującego nasze trawienie. Może objawiać się to zgagą, biegunką czy nudnościami. Terapia osteopatyczna w przypadku bólu brzucha ma za zadanie zrównoważenie funkcjonowania współczulnej i przywspółczulnej części układu nerwowego. Osteopata podczas terapii równoważy napięcie w okolicy mięśni układu pokarmowego (wpust żołądka, odźwiernik, zastawka krętniczo-kątnicza), a dzięki pracy na przeponie oddechowej – miedniczej dąży do przywrócenia właściwej ruchliwości narządom trzewnym.
Pomagamy w takich problemach jak:
Osteopatia
Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości związanych z narządami wewnętrznymi, źródłem zaparć mogą być stres, depresja czy zaburzenia funkcjonowania innych układów. Często występują one w zespole jelita drażliwego. Niezależnie od źródła, ważne jest, by w terapii osteopatycznej rozpocząć równoważenie napięcia w okolicy czaszkowej, szyjnej i piersiowej (z uwzględnieniem uwolnienia nerwów błędnych), oddziałując tym samym na możliwe przyczyny dolegliwości, a także optymalizowanie funkcjonowania układu nerwowego. Równie ważne jest znormalizowanie funkcjonowania przepony, jelita cienkiego i grubego. Terapia osteopatyczna zaparć jest delikatna i bezinwazyjna, przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Pomagamy w takich problemach jak:
USG jamy brzusznej
Badanie USG w przypadku zaparć pozwala określić możliwe przyczyny, wykluczyć dotkliwe schorzenia i wskazać odpowiednią drogę leczenia.
Pomagamy w takich problemach jak: