OSTEOPATIA
Specyficzne testy osteopatyczne oraz wywiad pozwalają na określenie poziomu kręgosłupa z którego pochodzi ból pleców. Zablokowanie danego segmentu kręgosłupa może mieć przyczynę dyskową, stawowa, więzadłową, mięśniową , naczyniową lub odruchową czyli związaną z połączeniem danego segmentu kręgosłupa z odpowiednim narządem. W przypadku gdy problem jest związany z ruchem lub z napięciem czynnościowym w powięzi narządu, zastosowanie odpowiednich technik osteopatycznych prowadzi do leczenia przyczyny bólu pleców a tym samym do jego zniknięcia.
REHABILITACJA
Przyczyn bóli pleców u dzieci może być kilka. Do najczęstszych należą: choroby układu kostno-stawowego, wady postawy, urazy, przeciążenia, nadwaga, nowotwory. Konsultacja w gabinecie fizjoterapeutycznym pozwoli na dokładne określenie przyczyn dolegliwości oraz na zaplanowanie terapii lub odesłanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Specjalne techniki rehabilitacyjne pomogą znormalizować napięcia w obrębie kręgosłupa i układu nerwowego, złagodzą lub całkowicie wyeliminują ból. Właściwie ułożony plan treningowy wpłynie na odbudowanie osłabionych mięśni stabilizacyjnych oraz poprawę funkcji motorycznych.
Pomagamy w takich problemach jak
OSTEOPATIA
Bardzo szybko osteopata ustala przyczynę kręczu szyi i w zależności od jej przyczyny stosuje odpowiednie techniki osteopatyczne. Kręcz szyi może być pochodzenia mięśniowego, nerwowego lub naczyniowego , bądź też stawowego. Ważne jest to, że stosowane techniki są całkowicie bezbolesne, co ważne jest w przypadku kiedy przy kręczu szyi występuje duży ból.
REHABILITACJA
U niemowlaków najczęstszą przyczyną kręczu jest podrażnienie nerwu dodatkowego. Najlepsza terapią jest neuromobilizacja nerwu dodatkowego. U dzieci starszych zabiegi rehabilitacyjne w leczeniu bólu i kręczu szyi zmniejszą lub wyeliminują ból. Terapeuta nauczy prawidłowych ćwiczeń, zwiększy zakres ruchu odcinka szyjnego kręgosłupa, zmniejszy napięcie mięśniowo-powięziowe, poprawi krążenie, wyciszy układ nerwowy, szczególnie nerw dodatkowy oraz wzmocni mięśnie stabilizacyjne. Postępowanie to prowadzi do eliminacji dyskomfortu spowodowanego bólem oraz asymetrii ułożenia głowy i poprawę funkcjonowania całego ciała.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Najczęstszą przyczyną bólu nocnego u dzieci są bóle wzrostowe. Osteopata ma możliwość zmniejszać lub całkowicie eliminować ból poprzez zastosowanie technik normalizujących napięcia we wszystkich tkankach i powięziach. W przypadku bólów nóg spowodowanych urazami lub przeciążeniami techniki osteopatyczne przyspieszają regenerację tkanek poprzez wykorzystanie technik drenażowych, pracy na mięśniach, powięzi, adaptacji lub wyciszenia układu nerwowego oraz zastosowanie technik do balansowania napięcia więzadłowego.
REHABILITACJA
Przyczyną bóli wzrostowych jest nieharmonijny wzrost układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu krążenia. Bóle kończyn dolnych u dzieci ograniczają ich aktywność ruchową. Mogą być bardzo intensywne i niezależne od pory dnia. Praca fizjoterapeuty będzie polegała na usprawnieniu krążenia płynów poprzez zastosowanie technik drenażowych oraz tapingu. W działaniu terapeutycznym zwrócić należy uwagę na postawę dziecka oraz odpowiedni dobór aktywności ruchowej.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Techniki osteopatyczne mają możliwość zmian napięcia w aparacie powięziowym, więzadłowym oraz kostnym zarówno w obrębie całej nogi jak również w odległych miejscach ciała. Bardzo często koślawość kolan u dzieci wiąże się z niewydolnością powięzi przedniej ciała, dlatego stosowanie terapii tylko w obrębie nogi czy samego kolana nie przynosi efektu lub efekt jest krótkotrwały.
REHABILITACJA
Kolano koślawe stanowi trwałe odchylenie osi podudzia względem osi uda na zewnątrz. Odchylenia te powinny być eliminowane za pomocą fizjoterapeuty w czasie odpowiednio dobranej rehabilitacji. Stosując cały asortyment technik manualnych oraz trening funkcjonalny umożliwimy rozluźnienie mięśniowo-powięziowe w obrębie całej kończyny dolnej oraz miednicy, stabilizację kolana, poprawę siły mięśniowej i propriocepcji. Terapeuta będzie stale monitorował pacjenta aby szybciej skorygować ustawienie kolan.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Techniki osteopatyczne mają na celu poprawić pracę przepony stopy, przywrócić balans więzadłowy w obrębie kości stopy, oraz przywrócić prawidłowe ustawienie poszczególnych części i przepon ciała. Bardzo ważne jest aby ustalić czy problem płaskostopia jest problemem miejscowym w stopie wpływającym wstępująco na pozostałe części ciała czy jest problemem wtórnym w mechaniźmie zstępującym z innych części ciał położonych powyżej stopy.
REHABILITACJA
Płaskostopie diagnozowane jest wówczas, gdy większa powierzchnia stopy styka się z ziemią, a naturalne wysklepienie stopy jest załamane. W trakcie wizyty terapeuta przeprowadzi odpowiednie badanie oraz zaproponuje program ćwiczeń i odpowiednią terapię tkanek miękkich. Program będzie zawierał trening sensomotoryki, rozciąganie skróconych mięśni oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizacyjne i osłabione. Wskazana jest również intensywna aktywność fizyczna, która jest najlepszym lekiem na osiągnięcie prawidłowej postawy ciała oraz odbudowanie poprawnych wzorców ruchowych. Zaleca się również odpowiednią dietę oraz chodzenie boso, które daje więcej informacji do mózgu, co wpływa na właściwą postawę.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
W przypadku skolioz techniki osteopatyczne wyrównują napięcia więzadłowe w kręgosłupie, zmniejszają lub usuwają napięcia pochodzące z powięzi narządów jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej. Ważnym elementem w osteopatii jest ustalenie przyczyny powstania skoliozy i pracy z odpowiedniego poziomu zablokowania struktur wpływających na napięcia w obrębie kręgosłupa. Często w skoliozach ważnym elementem jest stres jakiemu poddany jest kręgosłup a to prowadzi do statycznych napięć w obrębie struktur stabilizujących poszczególne segmenty kręgosłupa.
REHABILITACJA
Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Statystycznie częściej dotyczy dziewcząt, szczególnie w okresie wzrostu. W zależności od etiologii skoliozy będziemy stosować różne metody pracy jak terapia wisceralna, masaż, poizometryczna relaksacja mięśni, PNF. Program ćwiczeń obejmuje trening kontroli sensomotorycznej, wzmacnianie mięśni osłabionych, rozciągnięcie przykurczonych mięśni, przywrócenie symetrycznych wzorców ruchowych, trening stabilizacji, ćwiczenia oddechu derotacyjnego. Terapeuta nauczy kilka ćwiczeń do codziennego stosowania w domu. Ważne jest aby pacjent na pierwszą wizytę przyniósł zdjęcie radiologiczne, które może być dowodem monitorowania postępów terapii.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Dzięki technikom osteopatycznym możemy wpływać na ustawienie miednicy, co ułatwia centralizację głowy kości udowej w panewce, jak również przywrócić odpowiedni balans w obrębie więzadeł miednicy jak również samego stawu biodrowego .
REHABILITACJA
Dysplazja to niedostateczny rozwój kości i innych elementów tworzących staw biodrowy. Podstawowym objawem u noworodków jest niestabilność bioderek, a u dzieci starszych ograniczone odwiedzenie. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza niemowlaka i szybkie podjęcie odpowiednich działań. Pracując z dzieckiem z dysplazją będziemy skupiać swoją uwagę na stymulacji osłabionych mięśni . Za pomocą technik manipulacji nerwów i pracy na powięzi poprawimy krążenie w miednicy oraz doprowadzimy do wyrównania napięcia w obrębie całego ciała. W przypadku leczenia poprzez długotrwałe unieruchomienie, będziemy wspomagać centralizowanie głowy kości udowej oraz zmniejszać skutki unieruchomienia poprzez odpowiednie ćwiczenia. Nauczymy również rodziców odpowiedniego układania i noszenia dziecka.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Techniki osteopatyczne mają na celu przyspieszyć gojenie się pękniętej kości przez zmniejszenie napięcia wewnątrz kostnego co pobudza osteoblasty wewnątrz kości do zrostu jak również przywrócenie fizjologicznego napięcia w powięzi oraz przepływie naczyniowym . Złamanie obojczyka wyczuwalne jest jako krepitacja pod palcami , często przy złamaniu ręka dziecka wisi.
REHABILITACJA
Obojczyk jest jedną z najczęściej łamanych kości podczas porodu. Są to złamania całkowite lub niecałkowite typu zielonej gałązki. Podczas terapii należy wyrównać napięcia tkanek otaczających obojczyk, a tym samym pozwolić na prawidłowe funkconowanie powięzi ramienia, szyi, klatki piersiowej. Neuromobilizacje oraz techniki powięziowe poprawią prawidłowe krążenie krwi i pracę układu nerwowego w okolicy obojczyka, co zapewni szybszy zrost.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Jest to objaw występujący u dzieci które mają problemy w obrębie któregoś ze stawów kończyny dolnej ale bardzo często jest to związane z podrażnieniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Osteopata szybko i bezboleśnie jest wstanie zlikwidować niepokojący objaw.
REHABILITACJA
Rehabilitacja ma na celu usuniecie nadmiernych napięć mięśni, zmniejszenie przykurczu, oraz przywrócenie prawidłowych napięć mięśniowych poprzez techniki powięziowe oraz techniki torowania nerwowo-mięśniowego.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Najczęstszą przyczyna jest zablokowanie szwu wieńcowego a to z kolei zwiększa napięcie pomiędzy korą ruchową i przedruchową. Powoduje to również problemy ze snem, hamuje wzrost poprzez pozostałe napięcia z okresu porodowego występujące nad przysadka. Techniki osteopatyczne w szybki sposób likwidują napięcia na szwie, zmniejszając napięcia na korze ruchowej oraz przysadce .
REHABILITACJA
Wykorzystujemy w tym przypadku techniki torowania nerwowo-mięśniowego w celu poprawy zdolności ruchowych dziecka.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wywiadu na przebieg porodu oraz napięcia wewnątrz maciczne. Wszelkie napięcia które pojawia się w obrębie siodła Tureckiego zarówno podczas porodu lub rozwoju embriologicznego, będą miały wpływ na funkcjonowanie przysadki . Przywrócenie fizjologicznych napięć w tym obszarze spowoduje zapewnienie prawidłowego wzrostu dziecka. Często wykorzystuje się tu techniki cranio-sacralne i naczyniowe zapewniające równowagę neuro-hormonalną w obrębie przysadki.
REHABILITACJA
Celem fizjoterapii jest wprowadzenie ćwiczeń zwiększających ukrwienie w obrębie całego organizmu, jak również rozluźnienie całego układu powięziowego i nerwowego, co może wpłynąć na poprawę metabolizmu, a tym samym na wzrost dziecka.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Często między 4 a 8 rokiem życia dziecko zaczyna utykać, mogą występować bóle w obrębie biodra lub bóle ciągnące wzdłuż nogi. Wtedy należy rozpocząć diagnostykę w kierunku choroba Pertesa czyli jałowej martwicy kości udowej. Działanie osteopatyczne polega na pracy naczyniowej w obrębie ukrwienia głowy kości udowej. Jeżeli problem pojawia się po prawej stronie, może on być związany z dysfunkcją okrężnicy wstępującej. Ważne jest aby w tej sytuacji ograniczyć spożywanie dużej ilości nabiału i glutenu, które powodują stan zapalny jelit drażniąc mięsień lędźwiowy, co ma swoje konsekwencje dla odpowiedniej pracy biodra.
REHABILITACJA
Jest to martwica niedokrwienna nasady bliższej kości udowej. Choroba nie leczona prowadzi do trwałego zniekształcenia w obrębie stawu biodrowego. Rolą terapeuty będzie przywrócenie i utrzymanie centralnego ułożenia głowy kości udowej w panewce, poprzez zmniejszanie napięcia w okolicy stawu i kompleksu miedniczo-lędzwiowego, rozluźnianie tkanek miękkich oraz rozciąganie przykurczy mięśniowych. Techniki fizjoterapeutyczne pozwolą na przywrócenie odpowiedniego unaczynienia stawu umożliwiając prawidłowe jego odbudowanie. Ćwiczenia ruchowe pomogą na zwiększenie zakresu ruchu w kończynie dolnej, wzrost siły mięśniowej, poprawę stabilizacji mięśniowej.
Pomagamy w takich problemach jak:
OSTEOPATIA
Przepuklina pępkowa występuje u dzieci, które miały problemy ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej. Głowa tych dzieci często ustawiona jest wyproście lub zgięciu, zablokowane są odnogi przepony . Praca osteopaty polega na znormalizowaniu napięć pomiędzy przeponami ciała, normalizacja napięcia na połączeniu kręgosłupa z czaszką oraz przedniej powięzi, jak również uwolnieniu odnóg przepony oddechowej.
REHABILITACJA
Fizjoterapia ma na celu wyrównać napięcia w obrębie mięśni brzucha, a następnie odbudować napięcie mięśni wzmacniających powięź brzucha.
Pomagamy w takich problemach jak: