Zastosowanie osteopatii w leczeniu dzieci chorych neurologicznie jest szerokie i godne polecenia. Odpowiednio dobrane techniki, ukierunkowanie dotyku oraz jego siła może skutecznie wspomagać terapię. Niejednokrotnie osoby dotknięte chorobą neurologiczną potrzebują właściwego bodźca, który umożliwi dalszy prawidłowy rozwój.
Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) wymagają stałej pracy z terapeutą, który dostosowuje techniki i sposób rehabilitacji zgodnie z potrzebami pacjenta zależnymi od stanu zdrowia. W przypadku chorób neurologicznych, osteopata towarzyszy organizmowi pacjenta w leczeniu.
Techniki wykorzystywane w terapii są całkowicie bezpieczne i wyzwalają reakcje organizmu zgodne z jego fizjologią. Techniki wisceralne oddziałują na narządy wewnętrzne, dzięki czemu usprawniają ich funkcjonowanie i zmniejszają napięcie. Techniki powięziowe, integracja sensoryczna i wiele innych sposobów umożliwia osteopacie uwolnienie całego potencjału ukrytego w ciele pacjenta. Bardzo ważnym elementem w leczeniu neurologicznym jest integracja odruchów noworodkowych, zapewniająca prawidłowy rozwój a poziomie fizycznym, emocjonalnym i psychicznym.