Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), czyli elastycznego elementu oddzielającego od siebie kolejne kręgi kręgosłupa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa.
Dyskopatia to proces rozłożony w czasie, który na każdym z etapów wywołuje określone dolegliwości. Jedną z nich jest nagły przeszywający ból, którzy często nazywany jest „wypadnięciem” dysku. Ponieważ dyski, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym są elementami najbardziej ruchomymi oraz narażonymi na duże przeciążenia, najczęściej ulegają uszkodzeniom.
Wystąpienie nagłego, silnego bólu może świadczyć o tym, że doszło np. do nowego pęknięcia pierścienia włóknistego. Pęknięcie to w większości przypadków samoistnie się goi i zabliźnia, a ból stopniowo się zmniejsza i postęp choroby zostaje na jakiś czas powstrzymany. Mimo wszystko warto wybrać się do gabinetu fizjoterapeuty lub osteopaty, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
W niektórych przypadkach jednak pęknięcie się powiększa, co doprowadza do wysunięcia się krążka poza jego obręb. Może być to niewielka zmiana, ale gdy „wypadnie” duży fragment i podrażni albo uciśnie mocno korzeń nerwowy, oprócz silnego bólu mogą pojawić się także objawy neurologiczne, np.:
- ból korzeniowy
- opadanie stopy
- osłabienie siły mięśniowej nogi
- zaburzenia czucia, w działaniu zwieraczy (pojawia się np. problem z trzymaniem moczu)