Jaka jest różnica pomiędzy fizjoterapią a osteopatią?
Aby dokładnie określić różnice należy zrozumieć na czym polega osteopatia. Osteopatia jest bowiem sposobem uprawiania medycyny ogólnej za pomocą technik manualnych w konkretnej filozofii. Opiera się na szeroko pojętej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Jedno z fundamentalnych założeń osteopatii mówi, że wszystkie procesy zachodzące w ludzkim ciele są ze sobą powiązane na wielu poziomach, fizycznym emocjonalnym, itp..
Z kolei fizjoterapia skupia się na przywracaniu do pełni sprawności fizycznej po urazach, operacjach, chorobach. Zadaniem obu tych dziedzin jest poprawa zdrowia i pomoc pacjentowi w powrocie do samodzielnego funkcjonowania, jednak w przypadku osteopatii widać znacznie bardziej złożoną formę leczenia, która, jak już wspomniano powyżej, obejmuje zarówno dobrostan fizyczny jak i psychiczny pacjenta.
Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?
Kiedy wybieramy się na wizytę, warto zabrać ze sobą wszystkie badania jakie posiadamy: zdjęcie RTG, wyniki rezonansu magnetycznego lub tomografu, wynik USG, badania krwi. Przyjmowane na stałe lekarstwa warto spisać na kartce, aby o nich nie zapomnieć w trakcie rozmowy ze specjalistą.
Należy pamiętać, że osteopata pracuje z pacjentem jako całością i pomimo, że pacjent skarży się np. na dolegliwości bólowe szyi lub ramienia, może zostać poproszony o rozebranie się do bielizny. Mając na uwadze swoją wygodę oraz poczucie komfortu warto ubrać się w wygodną, swobodną bieliznę lub dwuczęściowy kostium kąpielowy. Podczas wywiadu terapeuta może zadawać wiele różnych pytań, dlatego można wcześniej w domu na spokojnie zastanowić się, czy ból pojawia się częściej rano czy po południu, czy przed czy po wysiłku, czy jest jakaś pozycja kiedy ból się zmniejsza lub zwiększa, jaki to jest ból (kłujący, rozpierający, ciągnący, tępy itp.).
W trakcie badania terapeuta będzie dotykać ciała pacjenta, zadawać pytania, oglądać pacjenta podczas wykonywania konkretnych ćwiczeń. Najważniejszą kwestią w trakcie wizyty będzie jednak umiejętność rozluźnienia się i zaufania terapeucie. Dzięki uspokojeniu ciała i emocji techniki stosowane przez osteopatię będą przynosić oczekiwane rezultaty i skutecznie zniwelują przykre dolegliwości.
Jakie kompetencje ma osteopatia, a czego wykonywać nie może?
Osteopata nie może
wykonywać zabiegów typowych dla lekarzy, czyli podawanie lekarstw lub wykonywanie
zabiegów operacyjnych. Również wypisywanie recept oraz skierowań do poradni
specjalistycznych nie leży w zakresie kompetencji terapeuty. Osteopata może odesłać
pacjenta do lekarza specjalisty, jeśli po wywiadzie i badaniu stwierdzi taką potrzebę,
jednakże droga ta odbyć się musi standardowym trybem poprzez lekarza rodzinnego.
Przykładowo, pacjent z dolegliwościami bólowymi głowy po wstępnej rozmowie i badaniu
może zostać skierowany na konsultację do odpowiedniego specjalisty, kiedy badanie ujawni
istnienie ryzyka poważniejszej choroby.
Czy muszę się rozbierać do badania?
Badanie osteopatyczne stanowi kluczowy element diagnozy. Badanie to daje bezpośredni wgląd w schorzenie pacjenta i nazywane bywa „osłuchaniem ciała dłońmi”. Dopiero po dokładnym badaniu zapada decyzja o kwalifikacji danego problemu oraz możliwościach leczenia. Po stwierdzeniu określonych dysfunkcji w organizmie pacjenta, poddawany jest on odpowiednim technikom terapeutycznym.
W przypadku osteopatii należy mówić o szeroko pojmowanym przywracaniu zdrowia jako przywracaniu równowagi w organizmie. Techniką leczniczą jest terapia związana z dotykiem, która umożliwia uruchomienie całej kaskady pozytywnych procesów naprawczych w ciele pacjenta. Poprawa sprawności układu ruchu pozytywnie oddziałuje na układ krążenia, układ nerwowy oraz zwiększa odporność. Działanie może przebiegać również w drugą stronę, tzn. unormowanie ruchliwości narządów wewnętrznych np. wątroby może zmniejszyć dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa, skąd pochodzi unerwienie tego narządu.
Doświadczony osteopata widzi to, co dla pacjenta jest kompletnie nieoczywiste, a w konsekwencji nieskontrolowane i nieleczone. Dlatego właśnie warto udać się do zaufanego specjalisty!
Jakie są największe zalety osteopatii?
Istnieje wiele korzyści płynących z tej terapii, a największymi zaletami są:
- zabiegi wykonywane są w sposób bezbolesny i bezinwazyjny;
- terapię można zastosować zarówno w stanach ostrych jak i przewlekłych dolegliwości bólowych;
- terapia przebiega bez stosowania dodatkowych lekarstw lub suplementów diety;
- terapia lecznicza wpływa korzystnie na naturalne procesy naprawcze organizmu, nie potrzeba dodatkowych bodźców;
- dolegliwości są eliminowane, przyczyna dolegliwości jest usuwana, a nie wyciszana lub leczona wyłącznie objawowo;
- terapia jest całkowicie naturalna i bezpieczna.
Czy są skutki uboczne i przeciwwskazania?
Czasami po zabiegu osteopatycznym pacjent może odczuwać zmęczenie, osłabienie, rozbicie lub lekkie nudności i inne niewielkie podobne objawy. Nie należy się nimi martwić , ponieważ są one przejściowe i niegroźne. Wystąpienie powyższych objawów można wytłumaczyć jako zmęczenie organizmu zmuszonego do zmiany organizacji dotychczasowych zasad nieprawidłowego funkcjonowania. Absolutnym obowiązkiem osteopaty przed zastosowaniem jakiejkolwiek techniki leczniczej jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu z pacjentem, ponieważ istnieje kilka podstawowych przeciwwskazań do wykonania zabiegu:
- ciąża zagrożona, bez diagnostyki lekarskiej;
- ZZSK, RZS w stanie ostrym (techniki bezpośrednie);
- poważna choroba psychiczna;
- brak zgody pacjenta.
Jakimi technikami dysponuje osteopatia?
Techniki wykorzystywane w osteopatii można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie polegają na oddziaływaniu na tkankę czy narząd w celu poprawy jego ruchomości, normalizacji napięcia, poprawy przepływu krwi i limfy. Z kolei techniki pośrednie polegają na odchodzeniu od bariery ruchu w kierunku maksymalnego rozluźnienia tkanek. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia tkanek np. okołostawowych bez konieczności bezpośredniej manipulacji na stawie. Połączeniem tych dwóch technik jest technika energii mięśniowej, ponieważ terapeuta doprowadza do granicy ruchu w stawie i prosi pacjenta o wykonanie napięcia konkretnych mięśni.
Osteopatia – co, gdzie kiedy?
Osteopatia jako terapia lecznicza została odkryta ponad 140 lat temu i rozwija się prężnie do dnia dzisiejszego. Polecana jest jako nieinwazyjna, bezpieczna forma terapii dla bardzo szerokiego grona pacjentów. Osteopatia wymaga od terapeuty ogromnej wiedzy w zakresie anatomii i fizjologii człowieka, ponieważ łączy w sobie obszary nauk z biologii, chemii, fizyki i medycyny. Dodatkowo osteopatia wymaga znajomości specjalistycznych procedur diagnostycznych i całościowego oraz indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.
Połączenie umiejętności i wiedzy oraz traktowanie organizmu człowieka jako nierozerwalnej całości daje wysoce satysfakcjonujące rezultaty, nawet w wymagających przypadkach.