Jednym z głównych objawów dysfunkcji czaszkowo-żuchwowej jest ograniczenie zakresu otwierania ust. Spowodowane jest to wzmożonym napięciem mięśni żucia, które uniemożliwiają swobodne opuszczanie żuchwy. W konsekwencji może dojść do nadmiernego napięcia mięśni krtani i tylnej taśmy mieśniowo-powięziowej. W przewlekłych sytuacjach może dojść do uszkodzenia struktur stawu skroniowo-żuchwowego, które powoduje dalsze ograniczenia zakresu rozwarcia ust, co będzie tylko pogłębiać patologię.
Pani Irena trafiła do gabinetu z polecenia stomatologa , który stwierdził podczas badania dysfunkcję w układzie stomatognatycznym. Pacjentka od wielu lat cierpiała na bóle głowy , przeskakiwania w stawie skroniowo-żuchwowym co jakiś czas doświadczała blokowania w prawym stawie skroniowo-żuchwowym.
Pani Irena zawodowo zajmowała się śpiewem, więc obecna sytuacja bardzo utrudniała jej funkcjonowanie.
Podczas badania okazało się, że pacjentka przedstawia wszystkie cechy dysfunkcji czaszkowo-żuchwowej, czyli :
- nadmierne napięcie mięśni żucia
- ograniczenie otwieranie ust
- zaburzenia ruchu żuchwy
- przeskakiwania w stawie skroniowo-żuchwowym
- przytykanie prawego ucha
- blokowanie prawego stawu skroniowo-żuchwowego
Podczas dalszej analizy okazało się, że u pacjentki dominują napięcia w obrębie śródpiersia, przepony oraz mięśni krtani, a pacjentka mimo swojej edukacji muzycznej śpiewała bardzo siłowo.
Terapia Pani Ireny trwała 3 miesiące, podczas których regularnie pracowaliśmy nad normalizacją napięć mięśniowych, prawidłowej i harmonicznej pracy żuchwy oraz technikach oddechowych normalizujących napięcia przepony. Pacjentka została również zaopatrzona w szynę relaksacyjną przez lekarza stomatologa. Szyna została wykonana po kilku sesjach terapeutycznych, tak by nadmierne napięcie mięśniowe nie spowodowało jej nieprawidłowego wykonania.
Obecnie Pani Irena śpiewa swobodnie i może w spokoju cieszyć ucho swoich fanów. Pojawia się na kontrolne wizyty raz na 4 miesiące.